איך בונים צוות לסטארט אפ?

תכנית עסקית לסטארט אפ?
28 באוגוסט 2016

תהליך בניית הצוות וגיוס העובדים לסטארט-אפ הוא תהליך שדורש חשיבה זהירה ומדוקדקת. צוות מוצלח הוא הדבר שיקבע אם הסטארט אפ יצליח או ייפול. אנלוגיה מאוד נפוצה משווה את השותפות בפרויקט לנישואין ויש בכך אמת רבה. רמת המעורבות העמוקה, ההימצאות בתקופות הטובות והרעות, הדרך המשותפת, התקוות והציפיות לבניית העתיד.

רוב הסטארט-אפים לא מבינים מה הם בדיוק מחפשים. אין בארצנו מחסור באנשים מבריקים שיודעים לחשוב ולעבוד. אין צורך לקפוץ ולמהר בתהליך הזה. עליכם בתור יזמים מוטל להבין מהם הצרכים של הפרויקט שלכם. איפה הצוות הקיים שלכם צריך חיזוק ואילו יכולות אתם מחפשים בדיוק. עסקיות? טכנולוגיות? ניהוליות? ערכו רשימה והבינו את הפונקציות ותחומי האחריות המדויקים שאנשי הצוות יידרשו למלא או לאייש.

בנוסף חשוב להגדיר באופן נכון את מספר האנשים המבוקש. לא לרוץ לבנות צוות גדול לפרויקט שאיננו דורש את זה מחד, ולא להניח יותר מידי על כתפיים של מעט מידי אנשים מאידך.

חשוב להיות גמישים. אין בהכרח צורך לגייס צוות שעובד כולו במשרה מלאה. בהחלט אפשרי בתחילת הדרך לגייס אנשים שעובדים כשכירים במקום עבודה אחר שיעבדו בחלקיות משרה במיזם.

בדרך כלל יהיה נכון להניח שאתם צריכים לפחות שלושה אנשים שימלאו את הפונקציות הבאות: איש טכני בעל יכולות פיתוח מעולות שמסוגל לבנות את האבטיפוס ולהמשיך את הפיתוח גם לאחר מכן, איש עסקים מנוסה, עדיף עם ניסיון ספציפי בתחום, ומנהל מוכשר. לאלה כדאי מאוד להוסיף פונקציה רביעית: איש שווק מצוין שיודע איך להביא את המוצר לשוק.

המספר המבוקש של האנשים, והפונקציות הנדרשות הם פן אחד של תהליך הבחירה. פן נוסף הוא האופי המתאים. לכל מיזם יש את האופי שלו, האופי של הצוות שלו, והטעם המיוחד שלו. על המצטרפים החדשים להתאים לאופיו המיוחד. דבר זה נכון במיוחד כאשר מדובר בצוות המייסדים או בדור העובדים הראשון של החברה, אלה האנשים שיקבעו את הטון, המקצב וההתנהלות במקום.

איפה לחפש?

כאמור אין בארץ מחסור באנשים מוכשרים המחפשים להיכנס כשותפים או עובדים בסטארט-אפ. ייתכן שהאסטרטגיה הטובה ביותר תהיה להשתמש בשיטת חבר מביא חבר, כמו כן ישנם פורומים רלוונטיים באינטרנט, אתרי דרושים וכיוצא באלה. ייתכן שתרצו להשתמש בשירותיה של חברת כוח אדם המתמחה בתחום. הכול בהתאם למה שאתם מחפשים והשלב שבו אתם נמצאים.

מה חשוב לוודא?

בשלב שבו כבר בחרתם אנשי צוות שנראים לכם מתאימים יהיה קריטי לוודא שאתם בונים הסכם שותפות עקרוני שיפרט בתוכו את התפקידים השונים של האנשים, תחומי האחריות והאחוזים שאותם אמור לקבל כל אחד מכם. במקומות רבים נהוג לחלק את האחוזים שווה בשווה בין כל אנשי הצוות המייסד, אולם זוהי עשויה להיות טעות, שכן לא כולם עתידים לתת תרומה שווה. בזמן, משאבים, ידע או כסף ראשוני. דבר זה תלוי במידה רבה במצב הייחודי של הסטארט אפ שלכם.

בנוסף, חשוב לוודא שקבלת האחוזים תהיה מותנית במילויים של תנאים מסוימים כגון תקופת עבודה מינימלית, עמידה באבני דרך וכו' וזאת בכדי שלא תמצאו עצמכם עם אנשים שקיבלו אחוזים בחברה אבל אינם תורמים בהתאם למיזם.

לכל עובד שמגויס צריך להיות מוגדר תפקידו המדויק בפרויקט - לא תואר כמו סמנכ"ל, אלא מה הוא אמור לעשות בפועל בכל שלב ושלב ממחזור החיים של העסק. והפרמטר השני, הנובע מהראשון ונבנה בהתאמה אליו, הוא האחוזים שהוא מקבל בחברה.

לבסוף, חשוב להגדיר מראש דרכי יציאה מהמיזם במצבים שונים כדי למנוע חיכוכים בהמשך. מה קורה אם מישהו רוצה לפרוש באמצע? מה קורה אם מישהו לא מתפקד כראוי? וכן הלאה.

במצבים רבים תרצו גם להרכיב תכניות אופציות לעובדים שלכם, ובמיוחד לדור הראשון, שלהם כאמור מעמד מיוחד בעסק. עוד על כך תוכלו לקרוא במאמר הכנת תכניות אופציות לעובדים, באתר.

לסיכום

נושא זה הוא נושא מורכב ורחב ביותר. ואי אפשר לסכם אותו כאן. הוא גם נושא חשוב ביותר וקריטי אולי יותר מכל דבר אחר להצלחת המיזם שלכם. השקיעו בלמידת הצרכים והאופי של הסטארט אפ שלכם. בהגדרת התפקידים וחשיבה מראש קדימה ככל האפשר.

צרו עימנו קשר עוד היום על ידי מילוי טופס הצור קשר שלנו או בטלפון, ונשמח לייעץ לכם בנושא קריטי זה.

לעוד מידע ראו גם: שירותי ניהול כספים