בניית תקציב שנתי-עקרונות בסיס

ניהול כספים במיקור חוץ – מתי?
28 באוגוסט 2016
אופציות לעובדים בחברת סטארט אפ
28 באוגוסט 2016

אחד הדברים המשמעותיים ביותר והחשובים ביותר שתעשה כמנהל עסק או כיזם סטארט-אפ עבור הפרויקט שלך הוא לבנות תקציב שנתי לעסק. זהו כלי הכרחי שכאשר הוא קיים הוא מעניק לך שליטה בפרויקט, מאפשר לך להתייעל ולהשתפר, מאפשר לך לבסס אמון בינך ובין המשקיעים, בעלי מניות והשותפים, ויכול בהתנהלות נכונה למנוע ממך מלהיקלע למשברים כלכליים פתאומיים שלא מובן מהיכן הגיעו. לכן מומלץ מאוד להכין תקציב פעילות שנתי.

להלן מספר עקרונות בבניית תקציב כזה. אקדים ואומר שקריטי לתת משימה זו בידי איש מקצוע. תקציב שאיננו בנוי נכון ובאופן מקצועי עלול לגרום יותר נזק מתועלת. מאמר זה נועד לסבר את האוזן ולעזור להבין במה מדובר בקווים כלליים. הוא איננו יכול להחליף את עבודתו הפרטנית והספציפית של מנהל הכספים.

אם כן - להלן, בקצרה, העקרונות הבסיסיים, ואותם נחלק לשני שלבים: שלב הכנת התקציב והשלב השני של הבקרה התקציבית במהלך שנת הפעילות.

שלב ראשון- בניית התקציב

מומלץ להתחיל את בניית התקציב כחודשיים לפני תחילת השנה עבור כל שנת הפעילות. התקציב שלכם צריך להיות מנוהל על בסיס שנת העבודה, כלומר להתחיל מינואר ולהסתיים בדצמבר, כך שיהיה מותאם לתקופת הדיווח לרשויות שלפיה מכינים את הדוחות הכספיים השנתיים. אם אתם נמצאים בעת בניית התקציב באמצע השנה, יהיה עליכם לתכנן עבור שארית השנה, עד דצמבר.

מומלץ להכין את התקציב ברמת פירוט חודשית. יש להכין גיליונות שונים שבהם כל סוג הכנסה וכל סוג הוצאה יפורטו בנפרד. התקציב יבנה על סמך יעדי ותחזיות המנהלים לפעילות בשנה הקרובה בתחומי הפעילות השונים החל ביעדי מכירות, תכניות פיתוח, הצטיידות למלאי, עלויות כוח אדם לפי מחלקות, רכישת ציוד לרכוש קבוע וכו'. רצוי להסתמך על נתונים מפעילויות העבר שלכם לצורך אומדן העלויות לשנה הקרובה.

בנוסף חשוב להציג דו"ח תזרים מזומנים בפירוט חודשי. דוח תזרים המזומנים יכול להיות שונה באופן מהותי מדוח רווח והפסד מסיבות שונות ומגוונות והערכות נכונה יכולה בהחלט למנוע בעיות בתזרים המזומנים במהלך השנה.

שלב שני- בקרה תקציבית

בניית תכנית פעילות שנתית היא דבר הכרחי, אך חשוב להשתמש נכון בכלי התקציב על ידי ביצוע בקרה תקציבית שוטפת ועדכון התוכנית השנתית במידת הצורך. בתום כל חודש יש להציג דו"ח חודשי המסכם את הפעילות החודשית בפועל ולהשוות אותו לתקציב. באותו אופן יש לעבוד גם עם תום כל רבעון. דבר זה יאפשר לכם לנהל מעקב אחר פעילותכם השוטפת, לקבל נתוני אמת עדכניים, להיות בשליטה ובקרה על הפרויקט ולהגיב לשינויים במידת הצורך.

לסיכום

בניית תקציב שנתי הינו אחד הדברים החשובים ביותר שתעשו למען העסק / סטארט אפ שלכם. החשיבות של בניית תקציב באופן נכון ומקצועי היא קריטית.

התקשרו אלינו עוד היום, או צרו עמנו קשר דרך טופס יצירת הקשר שבאתר, ונשמח לעמוד לשירותכם ולבנות אתכם ביחד את התקציב השנתי שלכם.